Zobrazit Váš nákupní košík.

parfemový slovníček

Oud – se vyskytuje ve většině orientálních parfémů, nejen v těch oudových, ale často i třeba v květinových nebo pižmových a často je tak umírněný, že o něm vůbec nevíme. A co to vlastně je? Oud je název vonné esence, která se získává ze vzácného stromu aquilárie,ve světě známého jako Agarwood, v česku jako orličník. strom se nejprve musí nakazit plísní, na kterou reaguje zvýšenou produkcí vonící mízy.

Ostatní složky

Ambra - Po dlouhou dobu měla ambra přízvisko "černé mořské zlato". Voskovitá, lepkavá hmota se vyskytovala v tropických oceánech. Tyto na hladině se vznášející útvary jsou nestrávené zbytky potravy vyvržené z velrybího žaludku a představují jeden z nejlepších stabilizátorů používaných pro parfémy. často je rovněž připravováno syntetickou cestou

Benzoin - Balzámová pryskyřice z tropického styraxového stromu používaná jako stabilizátor vyznačující se kakaovitou sladkostí. Benzoin pochází z Thajska, Vietnamu a Laosu.

Cedrová silice - Získává se destilací z amerického nebo marockého cedru. Často se jí užívá jako základu pro parfém a pánské kolínské vody, vyznačuje se dřevnatým a vytrvalým podtónem.

Jantar - Původ najdeme ve smrku - je jednou z nejstarších fosilních pryskyřic (nezaměňovat s ambrou). Po zpracování je výsledkem lepkavá, medovitá hmota, jejíž kouřový, smolový odér je ideální pro "kožnaté základy". Je-li výrazu použito k popisu, označuje vůně, jež jsou dramatické, teplé a pudrové.

Kardamon - Vonná silice se získává z kardamonu destilací. Kardamon je rostlina podobná zázvoru, zanechává po sobě pronikavou květinovou stopu. Po šafránu je kardamon nejdražším kořením.

Kůže - Sladký živočišný odér připomínající dým má také své místo ve výběru tvůrce parfémů. Je hřejivý a vytrvalý.

Lesní vůně - Esence připomínající aroma čerstvě nařezaného dřeva a kořenů sušených na slunci. Tvůrce parfému dociluje dřevnatého účinku pomocí takových přísad, jakými jsou santalové dřevo a vetiver

Pižmo - Látka s velice silným odérem byla původně získávána z podkožního vaku samce pižmového bezparožnatého jelínka žijícího ve Střední Asii. Díky pověsti, že pižmo má afrodisiakální účinky, se používá v celé řadě výrobků. V parfumerii zaobluje vůni tím, že ji dodává měkké, smyslné a pronikavé tóny - často je rovněž připravováno syntetickou cestou

Pačuli - Silice se získává z listů pěstovaných v Indii, Malajsii na Sumatře a v Jižní Americe. Pačuli je skvělým stabilizátorem a parfémovým směsím dodává exotickou nótu - často je důležitou složkou orientálních směsí. V posledních letech se pačuli stalo vůní samo o sobě. Obvykle se používá v kombinaci s vetiverem. V nezpracovaném stavu vydává květ pačuli odér připomínající vlhké dřevo a rezavé železo. Éterický olej má tmavě oranžovou barvu a voní sladce, bylinně, kořeněně a po balzámu ze dřeva.

Santalové dřevo - Silice se destiluje z rozdrceného kmene a kořenů malého stromu pěstovaného v Indii a Austrálii. V Indii jsou tyto stromy chráněny státem a je zakázáno je kácet - ať již na soukromých pozemcích či pozemcích náležejících církvi - dříve, než strom dosáhne věku 30 let. Santálové dřevo v sobě skrývá dřevnatou, balzámovitou nótu a velkou hodnotu má coby stabilizátor.

Tabák - Suché a mechově-balzámovité nuance používané v pánských vůních připomínají sušený zpracovaný tabák. Výrobci vůní používají výtažek z pravého tabáku, ale mohou jej nahradit i nótami aroma chemického původu.

Tonkové semeno - Semena jihoamerického stromu silovoně obecného se namáčejí do rumu a poté suší. V průběhu tohoto procesu se na jejich povrchu usadí bílé krystalky, po jejich zpracování je získán čistý výtažek. Voní teple, sladce, po vanilce

Vetiver - Tráva s těžkými vláknitými kořeny rostoucí v teplých klimatických podmínkách Haiti, ostrovu Réunion a v Indii - destilací se z ní získává hustý olej. Odér připomíná vůni vlhké půdy a kořenů se silným dřevnatým podtónem - vetiver, jež je skvělým stabilizátorem, propůjčuje vonným směsím suchý temperamentní tón.

Ylang-Ylang - Doslova se překládá jako "květy květů",vyskytuje se na Madagaskaru a na Filipínách, Silice získávaná z květů je silná, sladká a poněkud balzámovitá a orientálním typům parfémů dodává onen "první dojem". Ylang-Ylang změkčuje a zaobluje silné nóty ve vonné kompozici a dobře ladí s jasmínem a fialkou. Destilace jedné várky trvá 24 hodin.

parfemový slovníček